Ulft, Netherlands

Definitief einde voor de mijlpaal van 'grensoverbruggend' samenleven in Dinxperwick

De brug die twee zorghuizen en twee landen met elkaar verbindt. Made in Bocholt
Het was een trotse mijlpaal voor 'grensoverbruggend samenleven' in Europa in de waarste zin van het woord. 'De Taverne', die een Duits en Nederlands bejaardencentrum verbond via de Heelweg, was jarenlang een ontmoetingsplaats voor mensen uit beide landen. Foto's van de brug haalden talloze publicaties - waaronder Franse schoolboeken. Maar daar is nu een einde aan gekomen. Niemand lijkt nog echt geïnteresseerd in het idee.
MC-Regio8 | 14 maart 2025 17:36 | Aangepast op 14 maart 2025 17:36
“We gaan er nu een recreatieruimte voor onze bewoners van maken,” legt Bodo de Vries uit, plaatsvervangend voorzitter van het bestuur en de directie van het evangelische Johanneswerk, tot wiens wooncomplex ‘Bültenhaus’ de brug officieel behoort.

Hij is geboren in Bocholt en heeft jaren geleden geholpen bij de ontwikkeling van het oorspronkelijke project. Toen werkten het evangelische Johanneswerk en het Dr Jenny zorgcentrum aan de andere kant van de grens nog nauw samen. Veel vrijwilligers uit Dinxperwick hielpen ook mee. Maar toen werd het Nederlandse centrum overgenomen door zorgorganisatie Careaz en brak de coronavirus pandemie uit. “Daarna verschoven de prioriteiten op de een of andere manier,” vat De Vries samen.

Er leek ook weinig politieke interesse te zijn om het monument te behouden. “We hebben er verschillende keren met onze collega's van Aalten er over gesproken. Maar op de een of andere manier hebben we geen vooruitgang geboekt,” legt Kerstin Erkens, tweede locoburgemeester van Bocholt, uit op een vraag van onze redactie.

Johannes Hoven van de erfgoedorganisatie Suderwick en zijn Nederlandse vriend Freek Diersen vinden dit “zeer betreurenswaardig”.

De twee Ridders in de Orde van Oranje-Nassau strijden al jaren voor een betere co-existentie aan de grens en het idee van het gezamenlijke dorp Dinxperwick. Het feit dat 'De Taverne' nu wordt gesloten in hetzelfde jaar waarin Duitsland en Nederland 80 jaar vrede en vrijheid aan de grens vieren, is een tegenslag in hun streven. Er is zelfs weinig hoop dat de brug gebruikt kan worden voor gezamenlijke evenementen hier en daar. “Voorlopig plannen we nu voor onze eigen bewoners,” aldus Bodo de Vries uit.

Geschreven door: Berthold Blesenkemper Made in Bocholt

Lees ook

Project CrossFire: Succesvolle zoektocht naar een potentiële locatie voor een grensoverschrijdende brandweerkazerne

De stad Bocholt en gemeente Aalten zijn al zes jaar op zoek naar een geschikte locatie voor de gepla...

Grote belangstelling voor bomenactie in Emmerik: "Het toverwoord is gratis; de actie hoopgevend”

De parkeerplaats aan de Kapaunenberg in Emmerik stond woensdagmiddag binnen de kortste keren vol met...

Gemeente Aalten en Rotterdammers brengen ‘Rotterdambankje’ terug in Dinxperlo

Het ‘Rotterdam-bankje’ is terug in Dinxperlo. In 1950 schonken Rotterdamse dwangarbeiders het als da...

Stadsbibliotheek Bocholt kan nog leren van bibliotheken in de Achterhoek

Bibliotheken zijn de meest bezochte culturele instellingen in Nederland. Ze trekken bijna net zoveel...

Nieuwe zeemeermin langs de rivier: symbool van vrijheid en samenwerking

De Kleine Zeemeermin in Kopenhagen is al decennia lang hét icoon van Denemarken en een symbool binne...

Reactie grensregio op ruk naar rechts in Duitsland

Kan de Duitse verkiezingsuitslag leiden tot een politieke koers waarin migratie en economische belan...