Ulft, Netherlands

Doetinchemse raad wil drie miljoen uitgeven voor Koningsdag

Foto: REGIO8 (archief)
De Doetinchemse raad is het ermee eens dat ze drie miljoen euro kwijt zijn aan het Oranjefeest tijdens Koningsdag. Tijdens de raadsvergadering op donderdagavond is de begroting voor de feestdag vastgesteld. Alle partijen behalve de SP en FvD stemden in met de begroting.
Hidde Vinkenvleugel | 13 februari 2025 22:14 | Aangepast op 13 februari 2025 22:14
Het voornaamste gevoel binnen de raad is trots. Trots dat de gemeente het voor elkaar heeft gekregen om de koning te mogen verwelkomen op zijn verjaardag. "Ik hoop dat we aan het eind van de dag kunnen zeggen dat het een mooie dag was voor Doetinchem en voor de Achterhoek", zegt fractievoorzitter van GroenLinks, Eddy Nonkes.

De partijen van de SP en FvD vinden het vooral een duur feest en waren het er niet mee eens. Zij stemden daarom als enige partijen tegen de begroting. "Wij zijn van menig dat deze extreem rijke familie in ieder geval een gedeelte, haar eigen feestje mag betalen. Zeker in een tijd waar veel inwoners het zwaar hebben om elke maand rond te komen", vertelt Harry Bosman, fractievoorzitter van de SP.

Doetinchem kan rekenen op flink wat naoberschap van de andere Achterhoekse gemeenten. Doetinchem betaalt namelijk zelf één miljoen euro. De rest komt van andere overheden en instellingen. De Provincie Gelderland betaalt één miljoen euro. Ruim een ton wordt bijgedragen door de zeven andere Achterhoekse gemeenten (Aalten, Berkelland, Bronckhorst, Montferland, Oost Gelre, Oude IJsselstreek en Winterswijk), die elk vijftienduizend euro bijdragen. De overige bedragen komen van Achterhoek Ambassadeurs (150 duizend euro) en van het Naoberfonds (7,5 duizend euro).

1,5 miljoen euro voor het programma
De helft van het bedrag wordt besteed aan het programma van de dag. Hoe dit programma eruit gaat zien, is nog niet bekend. Op 12 maart wordt hier meer over bekend, dan wordt het programma gepresenteerd. 750 duizend euro is bedoeld om de veiligheid te waarborgen en om de mobiliteit te organiseren en faciliteren, zoals parkeergelegenheden.

210 duizend euro wordt gebruikt om het feest te promoten. 320 duizend euro gaat naar de algemene kosten en de overige 220 duizend euro wordt gereserveerd voor onvoorziene kosten. 'Ervaringen van andere gemeenten leren dat goed calculeren voor het project voorkomt dat het een dag wordt die duurder uitvalt dan verwacht, maar ook dat er op het laatst toch onvoorziene kosten zijn', valt te lezen in de begroting.

Lees ook

Koningsdag Doetinchem met optredens Normaal en Suzan en Freek

Het programma van Koningsdag in Doetinchem is woensdagmiddag in het Amphion Theater bekendgemaakt. S...

ORANJEKOORTS | Hoe is Koningsdag 2025 naar Doetinchem gekomen? #1

De Oranjekoorts stijgt in de Achterhoek! Ter voorbereiding op Koningsdag in Doetinchem komt REGIO8 m...

Explosieven uit Tweede Wereldoorlog gevonden op woningbouwterrein in Wehl

De werkzaamheden op het woningbouwterrein Fokkenkamp aan de Doesburgseweg in Wehl zijn tijdelijk sti...

Amphion Theater het decor van traditioneel Koningsdagconcert met Doetinchemse Emma Luca

Het jaarlijkse Koningsdagconcert wordt dit jaar op maandagavond 7 april gehouden in het Amphion Thea...

Eerste fase PFAS-sanering bij Doetinchem bijna voltooid, grondwaterreiniging volgt

Aan de Voltastraat in Doetinchem wordt hard gewerkt aan het jarenlange dossier van de verontreinigde...

Dialectband de Boetners slaat de handen ineen met Gaanderens jeugdorkest

De Boetners is niet meer weg te denken uit de Achterhoekse dialectmuziek. Van de Zwarte Cross tot aa...