De brievenbus werd vrijdagmiddag officieel geopend door wethouder Elvira Schepers in het bijzijn van nabestaanden die de eerste brieven deponeren. Het initiatief ‘hemelpost’ is georganiseerd door Bakkie Troost, een vrijwilligersproject vanuit Winterswijkse Uitdaging. Sinds afgelopen september kunnen bezoekers van de algemene begraafplaats uitgenodigd worden voor een kopje koffie of thee in het Baarhuisje door vrijwilligers die daar rondlopen. De vrijwilligers hopen zo een luisterend oor te bieden aan bezoekers die zich daarvoor willen openstellen.
“Het heeft ook best wel een doel om mensen te laten vertellen over het verdriet wat ze hebben”, vertelt vrijwilliger Martha van Loij, vroeger werkzaam bij een hospice. “En het is altijd heel mooi om achteraf te zien dat je ze ook geholpen hebt. Dat ze een beetje hun verhaal kwijt kunnen.” Bezoekers halen ook steun uit andere nabestaanden en dat zorgt voor een extra dimensie: “Wat we merken is dat mensen elkaar hier ook wel tegenkomen; die elkaar bijvoorbeeld twaalf jaar niet gezien hebben.”
Brievenbus met ‘hemelpost’
Een poosje terug was er gepolst onder de bezoekers of zij open zouden staan voor het schrijven van brieven. “Om te schrijven wat ze nog kwijt willen”, legt Van Loij uit. “Wat ze nooit hebben kunnen zeggen aan hun geliefde overledene.” Het voorstel werd met open armen ontvangen en zo geschiedde. Op 21 juni is het eerste verbrandmoment en de tweede op Wereldlichtjesdag in december. “Mensen mogen de brief zelf in de vuurkorf gooien. Zodat het symbolisch naar de hemel kan opstijgen.”
Bakkie Troost
Drie keer per week is Bakkie Troost een dagdeel aanwezig. Doordeweeks in de middag en in het weekend ’s ochtends. Bezoekers kunnen door bordjes zien dat ze ‘open’ zijn. “Je moet alleen oppassen dat het niet echt een soort meeting point wordt voor gezelligheid”, haalt Van Loij aan. De wens is nu om met grotere regelmaat beschikbaar te zijn. Ook denkt Van Loij dat het weer een rol speelde in het aantal bezoekers tot nu toe: “We hebben natuurlijk hele koude maanden gehad. Dus ik hoop dat het in de lente gewoon echt van start gaat.”
Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met lokale omroep RTV Slingeland