Ulft, Netherlands

Oudste fietsroute van Nederland krijgt nieuw leven in Vorden

Al 110 jaar oud is de Achtkastelenroute in Vorden de oudste bewegwijzerde fietsroute van Nederland. Om dat te vieren wordt de tocht zondag gedaan door tientallen inwoners in klassieke tweed kleding, deels op ouderwetse en in de regio gemaakte Empo-fietsen.
Redactie REGIO8 | 25 september 2023 12:33 | Aangepast op 25 september 2023 12:33
Burgemeester Marianne Besselink van de plattelandsgemeente ging daarbij voorop. "Vroeger was het een gewoonte dat de burgemeester een keer per jaar ging fietsen met toeristen", vertelt Jeroen Everaert, die deze dag voor de gemeente Bronckhorst bedacht, tegenover Omroep Gelderland. "De eerste burgemeester deed het al in 1913. Ook in de jaren zeventig was er een burgemeester die dat deed. Dat stoffen we nu af en doen het opnieuw."

Hoe de burgemeester Marianne Besselink die aanjaagfunctie vandaag in gaat vullen? "Van oudsher reed de burgemeester voorop. Dat doen we vandaag dus opnieuw." En wie dat zondag heeft gemist, krijgt volgend jaar waarschijnlijk weer een kans. "De bedoeling is om te kijken of we dit een jaarlijks evenement kunnen laten zijn. De oudste fietsroute van Nederland, die vraagt om aandacht", vindt Besselink.

Langs kastelen en landgoederen
De route is 34 kilometer en gaat langs acht kastelen en landgoederen, weet Everaert: "Kasteel Vorden en kasteel Hackfort kun je bezoeken. De rest is privébezit. Daar kijk je van een afstandje naar." Speciaal voor de dag heeft een verzamelaar uit Wichmond een hele serie oude Empo-fietsen neergezet. "Dat is een voormalig fietsenfabriek die hier in Vorden heeft gestaan", legt de burgemeester uit. "In onze traditie van fietstochten kunnen die niet ontbreken. Het hoort bij onze gemeente om die in ere te houden."

'Antwoord niet iedere vraag'
Of ze de route vandaag zelf ook op zo'n fiets aflegt? "Ik wil best even op een Empo-fiets gaan zitten, maar ik ga toch op een andere fiets fietsen", geeft Besselink toe. Elektrisch ondersteund of ouderwets trappen? "Ik ga niet op iedere vraag antwoorden", besluit de burgemeester lachend.

Foto: Omroep Gelderland

Lees meer over:

Toerisme|Vorden|Fietsroute|

Lees ook

Nieuwe 368 kilometer lange fietsroute is een ode aan de Achterhoek

Met een 368 km lange fietsroute wil Stichting Achterhoek Toerisme een ode brengen aan het coulissenl...

Nieuw klimspeelbos in Elten na onderzoek naar explosieven uit Tweede Wereldoorlog

In het bos bij Elten is een begin gemaakt met de aanleg van een nieuw klimspeelbos. Betrokkenen gaan...

Automobilist schiet over sloot in Vorden en belandt in bosjes

Bij een eenzijdig ongeval in Vorden is donderdagmiddag een automobilist met zijn voertuig in een bos...

Na zestien jaar wordt het verwaarloosde station Vorden gerenoveerd

Al zestien jaar lang staat het enige stationsgebouw van de gemeente Bronckhorst er verwaarloosd bij ...

Raad Bronckhorst maakt zich hard voor behoud veelbesproken brug in Vorden

De gehele raad van de gemeente Bronckhorst wil de plannen van de gemeente om een brug bij Kasteel Vo...

Overleden persoon op camping blijkt 38-jarige man uit Hengelo (O)

De man die dinsdagochtend dood werd aangetroffen op camping De Goldberg in Vorden, is geïdentificeer...